Zagrożenia wynikające z ugryzienia przez osę lub szerszenia

Kiedy pogoda zaczyna nas rozpieszczać coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Niestety różne owady latające, które pojawiają się licznie w ciepłe dni potrafią zepsuć i zniechęcić nas do wszelkiej aktywności. Komary to jak się okazuje nie jedyne zagrożenie czyhające na nas zwłaszcza podczas letniego okresu. O wiele groźniejsze są osy i szerszenie, dlatego likwidacja gniazd to czasem jedyny sposób walki z tymi owadami.

Większe i mocniejsze

Osy przede wszystkim są większe od pszczół i w przeciwieństwie do nich posiadają żądło, którym mogą wielokrotnie ukąsić ofiarę. Ich jad jest silniejszy, niż jad pszczeli i mogą zakładać gniazda w garażu, w domach mieszkalnych, szopach, a także w innych miejscach, a ich najniebezpieczniejsza odmiana buduje je po ziemią. Ugryzienie przez osę może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, zwłaszcza dla ludzi uczulonych na ich jad. Osoby, które nie mają alergii może nie wymagają natychmiastowej reakcji i pomocy, ale powinny miejsce użądlenia zdezynfekować, zażyć wapno, a w razie wystąpienia niepokojących objawów również udać się do lekarza.

Największe zagrożenie

Nie bez powodu szerszenie budzą strach i niepokój. Owady te są bardzo niebezpieczne, a ich ugryzienie stanowi również zagrożenie dla zdrowia i życia. Oczywiście znowu na największe zagrożenie narażone są osoby uczulone, jednak kiedy do ukąszenia (podobnie jest w przypadku ukąszenia przez osę) dochodzi w obrębie ust, języka, czy też gardła nawet osobie bez alergii może grozić uduszenie. W przypadku ugryzienia przede wszystkim należy obserwować poszkodowanego. Czasem najsilniejsze reakcje uczuleniowe nadchodzą od razu, ale mogą wystąpić one nawet po upływie doby. Co ciekawe szerszeń nie zostawia w naszym ciele żądła.

Unikanie niebezpieczeństwa

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji najlepsza będzie likwidacja gniazd os, najlepiej na początkowym etapie ich rozwoju. Pamiętajmy jednak o tym, że wielu z nas nie wie, czy jest uczulonym na jad owadów. Dlatego właśnie najlepiej zlecić likwidację gniazd os, pszczół, czy szerszeni profesjonalnej firmie.

 

Zapraszamy do zakładki Kontakt