Po czym poznać, że w domu są szkodniki?

Szkodniki mogą być poważnym zagrożeniem dla każdego domu oraz jego domowników. Po czym poznać, że w naszym otoczeniu pojawiają się szkodliwe owady lub gryzonie? Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę!

Dlaczego szkodniki mogą pojawić się w domu?

Wiele szkodliwych owadów oraz innych zwierząt pojawia się w domach człowieka dlatego, bo są one tak zwanymi gatunkami synantropijny. Oznacza to, że przystosowały się one do życia w pobliżu ludzi.

Gatunki te żywią się produktami spożywczymi, z których korzysta człowiek, mogą również powodować bolesne ukąszenia oraz żywić się krwią człowieka.

Wśród szkodników, które najczęściej pojawiają się w domach ludzi, znajdują się przede wszystkim:

 • pluskwa domowa
 • karaluch
 • mrówki faraona
 • myszy
 • szczury
 • mole
 • pchły

Szkodniki domowe przez długi czas mogą być niezauważalne, zwłaszcza wtedy, gdy w domu nie sprząta się regularnie. Zwykle kryją się one w zakamarkach, do których na co dzień nie zaglądamy. Wtedy może dojść do sytuacji, gdy namnażają się intensywnie i trudno zwalczyć je metodami domowymi.

Niektóre szkodniki wychodzą tylko nocą, dlatego też w ciągu dnia nie można ich zobaczyć, co również jest problemem.

Warto więc dowiedzieć się, jakie są objawy pojawienia się szkodników w domu, aby móc w porę zareagować. O czym trzeba pamiętać?

Ślady szkodników w domu – na co zwrócić uwagę?

Wśród śladków, które mogą wskazywać na obecność szkodników w domu, znajdują się przede wszystkim:

 • Odchody – widoczne odchody owadów i gryzoni, na przykład w formie małych kropeczek w kolorze czarnym lub brązowym, są jednym z najczęstszych objawów bytowania wielu szkodników. Zwykle można zobaczyć je w miejscach, gdzie przechowywana jest żywność, dlatego warto przeglądać regularnie szafki, regały.
 • Uszkodzone opakowania produktów spożywczych – szkodniki, aby dostać się do jedzenia, mogą niszczyć jego opakowania. Wobec tego można wtedy zauważyć zniszczone opakowania papierowe lub foliowe różnych produktów.
 • Nieprzyjemny zapach – o tym, że doszło do inwazji szkodników, może świadczyć także specyficzny zapach. Przykładowo wtedy, gdy w domu zalęgła się pluska, powoduje ona pojawienie się zapachu przypominającego zgniłe maliny albo kolendrę.
 • Widok szkodników – jak wspomnieliśmy, wiele szkodników nie jest widocznych w domach, ale niektóre z nich można zobaczyć, gdy dobrze przyjrzymy się naszemu otoczeniu. Przykładowo mrówki mogą wędrować wzdłuż ścian, a owady jak karaluchy czy pluskwy rozbiegać się po pomieszczeniu po włączeniu w nim światła.
 • Bolesne pokąsania – gdy rano na skórze zauważamy czerwone, swędzące ślady, wtedy może być to jeden z objawów bytności szkodników w domu. Bolesne pokąsania powodują przede wszystkim pluskwy domowe.
 • Zniszczona odzież – uszkodzona odzież, szczególnie z naturalnych włókien jak wełna, może być znakiem, że w domu doszło do inwazji moli odzieżowych.

Gdy zatem zauważamy, że w domu pojawiają się ślady bytności owadów czy gryzoni, warto jak najszybciej zdecydować się na przeprowadzenie profesjonalnej dezynsekcji lub deratyzacji!

Zwalczanie szkodników KrakówZwalczanie szkodników Kielce – Zwalczanie szkodników Rzeszów

 

Dezynfekcja 2

Tel. +48 512 123 990                            Email: biuro@ddd-kikulski.com