Jak unikać inwazji szkodliwych owadów i gryzoni w domu?

W przypadku problemów ze szkodnikami w domu warto pamiętać o popularnym powiedzeniu – lepiej zapobiegać niż leczyć. W jaki sposób można uniknąć inwazji szkodliwych owadów oraz gryzoni? Trzeba pamiętać tedy o kilku ważnych poradach!

1. Zadbaj o czystość w domu

Chociaż do pojawienia się szkodników może dojść również w czystym domu, to jednak jest to znacznie rzadziej obserwowane niż wtedy, gdy jest on rzadko sprzątany.

Należy pamiętać przede wszystkim o regularnym sprzątaniu szafek z produktami spożywczymi, ponieważ to właśnie one są częstym celem szkodników.

Również warto regularnie sprzątać i czyścić meble wypoczynkowe, łóżka, materace, ponieważ szkodniki, na przykład pluskwa domowa, mogą również się w nich kryć.

Poza tym warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju zakamarki, na przykład przestrzenie za meblami, szczeliny znajdujące się przy podłogach.

Dodatkowo podczas sprzątania można bardzo łatwo wykryć ślady bytności szkodników, na przykład ich odchody czy uszkodzone opakowania produktów spożywczych. W efekcie można szybciej rozpocząć działania, które mają na celu ich zlikwidowanie, zanim dojdzie do znacznego powiększenia się kolonii.

2. Zabezpiecz otwory wentylacyjne

Do pojawienia się szkodników do domu może dochodzić na skutek przechodzenia ich przez otwory wentylacyjne. To popularny problem występujący zwłaszcza w blokach, gdy szkodniki z jednego mieszkania przechodzą do innych mieszkań.

W takim przypadku rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich siatek zabezpieczających na otworach wentylacyjnych. Najlepiej sprawdzają się siatki druciane, ponieważ nie mogą być one uszkodzone przez zwierzęta. Pozwalają one na zablokowanie możliwości przejścia owadów i gryzoni, ale jednocześnie nie powodują one zaburzenia cyrkulacji powietrza.

3. Pierz ubrania i czyść walizki po powrocie z wakacji

Bardzo często zdarza się, że nieproszeni goście przywożeni są do domu z wakacji. Owady wchodzą wtedy w zakamarki bagażu i tam podróżują z nami aż do przyjazdu.

Wobec tego wtedy, gdy wracamy do domu z wakacji, zawsze warto od razu wrzucić ubrania do prania, a walizki, plecaki i inne torby dokładnie przejrzeć i wyczyścić, by nie okazało się, że zostały w nich jakieś szkodniki.

4. Uszczelnij szpary i szczeliny

Wiele szkodliwych owadów kryje się w szparach i w szczelinach w naszych domach, na przykład przy ścianach, drzwiach czy podłogach.

Jednym ze sposobów, aby zapobiegać inwazji owadów w domu, jest uszczelnienie szpar i szczelin, na przykład z wykorzystaniem gotowej masy w tubie. Dzięki temu będzie można zapobiegać przechodzeniu owadów do domu.

5. Przechowuj produkty spożywcze w szklanych lub plastikowych opakowaniach

Aby chronić produkty spożywcze przed szkodnikami, warto od razu po przyniesieniu ze sklepu przesypywać je do szkolnych albo do plastikowych opakowań. Te szczelnie zamknięte będą wtedy niedostępne dla szkodników.

Warto pamiętać o tym, że wiele owadów bez problemu poradzi sobie z papierem oraz z foliami, w które pakowane są produkty. Nawet niewielkie mole spożywcze mogą przegryzać foliowe opakowania.

Deratyzacja KrakówDeratyzacja KielceDeratyzacja GdańskRzeszów Deratyzacja

 

Zapraszamy do zakładki Kontakt