Jak zdezynfekować pomieszczenie?

Bakterie, grzyby czy wirusy mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka, zwierząt i wielu produktów. Aby je wyeliminować, przeprowadza się proces określany jako dezynfekcja. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja, inaczej określana również jako odkażanie, jest procesem, którego celem jest niszczenie różnych gatunków drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych.

Do dezynfekcji stosowane są różne rodzaje technik bazujących na czynnikach fizycznych oraz chemicznych. Są one dobierane indywidualnie w zależności od tego, z jakiego rodzaju drobnoustrojami mamy do czynienia.

Dezynfekowaniu można poddawać różne przestrzenie, na przykład dezynfekuje się ręce czy narzędzia.

Również można dezynfekować całe pomieszczenia, na przykład w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, biurach, obiektach medycznych czy edukacyjnych. Dezynfekcja może być też prowadzona w całych budynkach.

Na czym polega dezynfekcja pomieszczeń?

Proces dezynfekowania pomieszczeń ma na celu usuwanie z nich szkodliwych drobnoustrojów, które znajdują się zarówno na powierzchniach, jak i w powietrzu.

W tym celu wykorzystuje się specjalne metody, które pozwalają na uzyskanie optymalnych rezultatów, aby zdezynfekowane pomieszczenie mogło być bezpieczne.

Kiedy dezynfekuje się pomieszczenia?

Dezynfekowanie pomieszczeń zalecane jest w wielu sytuacjach, gdy istnieje ryzyko, że znajdujące się w nim drobnoustroje będą niebezpieczne i szkodliwe dla użytkowników oraz dla znajdujących się w tych pomieszczeniach przedmiotów.

Wśród sytuacji, w których prowadzi się dezynfekcję, znajdują się między innymi:

  • Przebywanie w pomieszczeniu osoby, która była zakażona niebezpieczną chorobą, która może przenosić się drogą kropelkową czy też przez korzystanie z tych samych sprzętów.
  • Śmierć w pomieszczeniu, do której odkrycia doszło dopiero po jakimś czasie, dlatego pomieszczenie jest potencjalnie niebezpieczne dla znajdujących się w nim osób.
  • Zalanie czy powódź, ponieważ na ich skutek dochodzi do szybszego namnażania się szkodliwych drobnoustrojów w budynkach, głównie grzybów oraz bakterii.
  • Wykrycie niebezpiecznych drobnoustrojów w pomieszczeniu, które mogły być przeniesione do niego przez szkodniki.

Dodatkowo dezynfekowanie pomieszczeń może odbywać się profilaktycznie, co określony czas, aby w ten sposób systematycznie pozbywać się szkodliwych drobnoustrojów.

Metody dezynfekcji pomieszczeń

Dezynfekcję prowadzi się wieloma metodami, które, jak wspomnieliśmy wcześniej, dobierane są indywidualnie do konkretnych celów.

W przypadku dezynfekcji pomieszczeń najczęściej stosowane są poniższe rodzaje technik:

Metody opryskowe

Polegają one na opryskiwaniu całego pomieszczenia z wykorzystaniem odpowiednio dobranych środków dezynfekujących.

Zamgławianie

Stosowane są specjalne urządzenia wytwarzające mgłę, która zawiera środki dezynfekujące. To efektywniejsza metoda w porównaniu do oprysków, ponieważ mgła dociera do różnych zakamarków skuteczniej.

Ozonowanie

To technika polegająca na zastosowaniu ozonatora, który wytwarza ozon. Jest on silnie reaktywną formą tlenu, która powoduje utlenianie drobnoustrojów, dzięki czemu pozwala na ich szybkie usunięcie.


Dezynfekcja Gdańsk – Dezynfekcja Kielce – Dezynfekcja Rzeszów

 

Dezynfekcja 2

Tel. +48 512 123 990                            Email: biuro@ddd-kikulski.com