Pluskwa domowa – co musisz o niej wiedzieć?

Pluskwy domowe są prawdziwym utrapieniem. Nie dość, że powodują one bolesne ukąszenia, to jeszcze mogą przenosić choroby. Ponadto są one trudne w tępieniu wtedy, gdy stosuje się domowe metody. Co warto wiedzieć na temat pluskwy? Oto najważniejsze informacje, które każdy powinien znać!

Pluskwa domowa – podstawowe informacje

Pluskwa domowa, określana jako Cimex lectularius, jest owadem zaliczanym do pluskwiaków różnoskrzydłych.

Przed długi czas pluskwa była powszechnie występującym szkodnikiem, jednak udało się ją wytępić w wielu krajach rozwiniętych z wykorzystaniem metod dezynsekcyjnych. Teraz, głównie ze względu na łatwe podróżowanie pomiędzy krajami oraz rozwinięty transport produktów, znów zaczyna się ona pojawiać w wielu miejscach.

Pluskwa jest poważnym szkodnikiem, ponieważ powoduje ona bolesne pokąsania – żywi się ona krwią swoich ofiar. Również może ona przenosić szkodliwe drobnoustroje, powodując alergie i choroby.

Wygląd pluskwy domowej

Pluskwa domowa jest niewielkim owadem, który ma brązowawy kolor i spłaszczony kształt. Zwykle osiąga ona długość kilku milimetrów. Ma nóżki z haczykami czepnymi oraz czółki, za pomocą których może wykrywać ciepło oraz zapach swoich ofiar.

Pożywieniem pluskwy domowej jest przede wszystkim krew ssaków, w tym także człowieka. Gdy pluskwa nie żywiła się, jej odwłok jest płaski i pomarszczony, natomiast wtedy, gdy wypiła krew, staje się on większy i ma kolor purpurowy.

Warto jednocześnie wskazać, że pluskwa może przeżyć bez krwi nawet kilka miesięcy, a także poddaje się hibernacji, gdy nie może znaleźć pożywienia. To powoduje, że jest ona również trudna w tępieniu.

Jak rozpoznać obecność pluskwy?

Pluskwy domowe bytują przy człowieku, dlatego też najczęściej można zobaczyć je w domach i mieszkaniach, a także w innych obiektach, gdzie przebywa człowiek, na przykład w hostelach, pensjonatach, hostelach.

O tym, że w budynku znajdują się pluskwy, świadczą przede wszystkim pokąsania mieszkańców. Ślady ukąszeń pojawiają się zwykle po nocy – mają one postać czerwonych, swędzących plam.

Zwykle pluskwy nie są widoczne w ciągu dnia i wychodzą nocą. Kryją się w różnych zakamarkach, na przykład w ramach łóżek, materacach, meblach tapicerowanych, za tapetami, boazeriami, w szczelinach przy podłogach.

O tym, że mamy do czynienia z inwazją pluskiew, może również świadczyć zapach, jaki pozostawiają one za sobą. Przypomina on woń zepsutych malin albo kolendry.

Jak zwalczać pluskwy domowe?

W sprzedaży dostępne są różne środki do samodzielnego zwalczania pluskiew, na przykład jak spraye czy proszki. Niestety, nie zawsze są one w pełni efektywne, dlatego też może okazać się, że zadziałają tylko częściowo lub problem powróci po jakimś czasie.

Dla skutecznego usuwania pluskwy domowej warto zdecydować się na skorzystanie z usług firm DDD, które zajmują się dezynsekcją. Korzystają one z zaawansowanych i wysoce efektywnych metod.

W firmach DDD do usuwania pluskiew używane są głównie metody jak zamgławianie, żelowanie oraz opryski. Są one prowadzone z wykorzystaniem bardzo skutecznych środków, a dzięki swojej formie dostają się tam, gdzie pojawia się problem, czyli do miejsc bytowania pluskiew domowych.

Zwalczanie Pluskiew Gdańsk – Zwalczanie i usuwanie pluskiew Rzeszów – Usuwanie i zwalczanie pluskiew Kraków

 

Dezynfekcja 2

Tel. +48 512 123 990                            Email: biuro@ddd-kikulski.com